
Vid Kullaberg finns en liten ö som kallas Primön. Den ligger strax utanför platsen där man hittar Lahibiagrottan. En kompis tipsade om stället och igår kväll stack vi båda dit för att kolla läget och se om vi fotomässigt kunde få till något. Efter en ganska besvärlig backe nådde vi den steniga stranden.

Det gäller att vänta in rätt ljus och man får vara ganska snabb eftersom ljuset ändras hela tiden.
På bilden här ovan står solen nära horisonten vilket ger ett varmt och behagligt ljus. Det är ca 10 minuter kvar innan solen försvinner i havet.
Många packar ihop sina kameragrejer och åker hem så fort solen gått ner. Men jag tycker inte att man ska vara så ivrig. Stanna kvar och se hur ljuset fortsätter förändras och jag lovar att det går att få spännande bilder även långt efter att solen gått ner. Översta bilden är tagen 36 minuter efter solnedgången. Därefter var det bara att montera pannlampan på huvudet och bege sig tillbaka till bilen, för då var det mörkt.